פזילה

פזילה היא ליקוי ראייתי נפוץ בילדים, ומוגדרת כמצב בו העיניים אינן מסתכלות על אותה נקודה. פזילה יכולה להיות חולפת או קבועה, ונגרמת ממצבים שונים, כגון: פגיעה בשרירי עיניים, מספרי פלוס גבוהים ועוד.

פזילה ברוב המקרים גורמת להתפתחות ראייה לקויה, ויכולה להוביל להתפתחות עין עצלה, בעיות בשרירי העיניים ועוד.

בדרך כלל נוטים להתייחס לבעיית פזילה כבעיית מיקוד. במקרים בהם לעין יש נטייה לפזול, המאמץ מתבטא בעיקר בקריאה (כיוון ששרירי העיניים מפעילים מאמץ גדול יותר בקריאה).
ילדים רבים אינם קוראים כיוון שהקריאה גורמת למאמץ מאוד בראייה, והם אינם מודעים לכך ואינם יודעים בדיוק מה מפריע להם.

האם קיימת פזילה אצל הילד?

היו ערניים לבעיות ראייה אצל הילד. שימו לב לסימנים מקדימים היכולים להעיד על בעיות ראייה:

חשוב לבצע בדיקות ראייה תקופתיות לילד על מנת למנוע בעיות ראייה עתידיות!

זיהיתי סימן לבעיית ראייה אצל הילד, מה עליי לעשות?

יש לקחת את הילד בהקדם לבדיקת עיניים אצל אופטומטריסט ורופא עיניים. 

אבחון הפזילה בזמן הוא הכרחי ונועד למנוע התפתחות בעיות ראייה כגון: עין עצלה, בעיות מיקוד ועוד. חשוב לציין כי בחלק מהמקרים תיתכן פזילה קטנה סמויה (לא נראית תמיד מבחינה חיצונית), ולכן מומלץ לבצע בדיקת עיניים אצל כל ילד מגיל 6 חודשים.

לאחר בדיקת הראייה והאבחון, הילד יקבל תוכנית טיפול הכוללת בדרך כלל התאמת של משקפיים, עדשות מגע, תרגילי עיניים, רטייה (כיסוי עיניים) ועוד.

סוגי פזילה

2 סוגי פזילה נפוצים:

 1. פזילה פנימה (EsoTropia) - פזילה בה אחת העיניים פונה פנימה. פזילה המתחלקת ל-3 סוגים: מולדת, מדומה ואקומודטיבית. 

  בפזילה מולדת (Congenital) כמות הפזילה היא גדולה, ובד"כ אינה משתפרת לאחר 6 חודשים. הפזילה המולדת מחמירה בזמן עייפות או מחלה. לעיתים קיים מרכיב תורשתי. תיקון פזילה מסוג זה הוא לרוב בניתוח, אך לפעמים גם באמצעות משקפיים וניתוח יחדיו. 
  בפזילה מדומה (Pseudo) הילד נראה פוזל לכאורה, אך למעשה עיניהם ישרות. הסיבה לכך היא מבנה אנטומי גשר האף (העצם עדיין לא התפתחה לגמריי), וכך נגרמת אשלייה של פזילה. כשהילד מתפתח וגדל התופעה נעלמת. בכל מקרה יש צורך באבחון על מנת לשלול פזילה מדומה.
  פזילה אקומודטיבית (Accomodative) מפיעה בגיל 8 חודשים עד 4 שנים, ומתאפיינת אצל ילדים עם רוחק ראייה ולעיתים ישנו מרכיב גנטי. היא מחמירה בזמן עייפות או מחלה, וגם כשהוא מתמקד על מטרה קרובה. הבעיה בפזילה מהסוג הזה שהילדים מפעילים באופן תמידי שריר פנימי בעין. בחלק מהמקרים משקפיים יתקנו לחלוטין את הפזילה, ובחלק מהמקרים יש לתת משקפיים בי-פוקליות (עם הפס למטה) או מולטיפוקל (ללא הפס למטה). 
   
 2. פזילה החוצה (ExoTropia) - פזילה בה אחת העיניים פונה החוצה. פזילה המופיעה בדרך כלל אחרי גיל שנה. הפזילה יכולה להיות קבועה או זמנית, ולפעמים היא מתחלפת בין העיניים. בילדים עם פזילה זמנית היא מופיעה בדרך כלל שמביטים למרחק, והיא נחלשת כשהילד מתמקד על מטרה קרובה. היא מחמירה בעיקר כשהילד עייף או חולה.
  סימפטומים ידועים בפזילה מסוג זה: עצימת עין אחת, כפילות ראייה, כאבי ראש, טשטוש ראייה, דמעות ועוד. הטיפול בפזילה שהיא זמנית הוא ע"י רטייה (סגירות לסירוגין של העיניים). אם הפזילה גדלה לקרוב, ניתן לטפל בה באמצעות תרגילי העיניים (מיועדים לחיזוק שרירי העיניים). בחלק מהמקרים ניתן לתקן את הפזילה ע"י ניתוח. 

ניתוח לתיקון פזילה

העין מבצעת את תנועתה באמצעות 6 שרירים, וחוסר איזון ביניהם גורם לפזילה. כשקיים מצב כזה, את הבעייה פותרים בדרך כלל באמצעות ניתוח שרירי העין. בניתוח מסוג זה מחזקים או מחלישים את שרירי העיניים: החלשת שריר מתבצעת ע"י ניתוק השריר ממקומו ותפירתו במיקום אחורי יותר (השריר הופך לרפוי יותר). חיזוק שריר מתבצע ע"י חיתוך קטע ממנו ותפירת השארית חזרה למקום המקורי של השריר (השריר הופך למתוח וחזק יותר).
בבוקר שלאחר הניתוח מעירים את המטופל מההרדמה ובודקים את הפזילה, ואם עדיין קיימת פזילה פותחים את התפר המחזיק את השריר ומזיזים אותו כך שהפזילה מתוקנת.

ניתוחים בילדים נעשים בהרדמה כללית בלבד. במבוגרים ניתן לנתח בהרדמה כללית או מקומית לפי העדפת החולה ושיקול דעתו של הרופא המנתח.

האם יש צורך בהרכבת משקפיים גם לאחר הניתוח? חלק מהפזילות ניתנות לתיקון רק ע"י משקפיים, חלק ע"י ניתוח, וחלק ע"י שילוב של משקפיים וניתוח. חשוב לדעת כי ניתוח פזילה אינו מהווה תחליף למשקפיים, והוא בא לתקן את שארית הפזילה שלא הצלחנו לתקן ע"י משקפיים. לכן, גם לאחר הניתוח ברוב המקרים יהיה צורך להרכיב משקפיים.

מה לגבי סגירות של אחת העיניים? לפני הניתוח לעיתים יש צורך לסגור את אחת העיניים בכדי לחזק את הראייה בעין השנייה ולמנוע עין עצלה. חדות ראייה טובה בשתי העיניים תעזור מאוד לסיכויי ההצלחה של ניתוח הפזילה. לפעמים גם אחרי הניתוח יש צורך בהמשך טיפול בסגירות כדי להגיע לתוצאות טובות.

מהם סיכויי ההצלחה בניתוח? בשיטות המודרניות סיכויי ההצלחה טובים מאוד, אבל אי אפשר להבטיח הצלחה מלאה בניתוחי פזילה, וישנו סיכוי קטן של 10-15% שגם לאחר הניתוח תישאר פזילה מסוימת, שעפ"י רוב לא תפריע תפקודית או קוסמטית. במקרים נדירים בהם תישאר פזילה משמעותית ניתן לבצע ניתוח נוסף.

מהם הסיכונים בניתוח? כיוון שהניתוח נעשה בחלק החיצוני של העין אין בו סכנה רבה לראייה. לעיתים יכול להתפתח זיהום לאחר הניתוח ואולם ברוב רובם של המקרים הטיפול בו הוא קל ויעיל באמצעות טיפות. לעיתים מופיע כפל ראייה לאחר הניתוח, שחולף בד"כ תוך מספר ימים. במקרים נדירים מאוד לא חולף כפל הראייה ואז יש צורך בטיפול נוסף.

מהם שלבי ההחלמה מהניתוח? בימים הראשונים לאחר הניתוח יהיו העיניים אדומות ותיתכן תחושת אי נוחות וכאב קל. יש צורך במתן טיפות. לעיתים יופיע כפל ראייה שיחלוף ברוב המקרים תוך מספר ימים. מומלץ להימנע מחשיפה לאבק ורוח במשך מספר ימים, אך אין הגבלה על פעילות בבית. ניתן לחזור ללימודים/לעבודה תוך מספר ימים עד שבוע.

 * צוות לויה אופטומטריה עומד לרשותכם, וניתן לפנות לייעוץ אישי בכל נושא בטלפון 03-5078620