ילדים - עין עצלה

מהי עין עצלה?

עין עצלה נקראת בשפה המקצועית "אמבליופייה", ומוגדר כפגיעה בתאי מוח האחראיים על הראייה. עין עצלה גורמת לראייה מטושטשת ולקויה. בילדות מתפתחת רוב מערכת הראייה, לכן אם ישנה פגיעה בהעברת תמונה לעין (כמו פזילה, קטרקט, מרשם גבוה ועוד) קיימת סכנה להתפתחות עין עצלה. מטופלים עם עין עצלה אינם מגיעים לחדות ראייה טובה (גם עם משקפיים או עדשות מגע), וסובלים לפעמים ממספר תופעות עיקריות כגון: רגישות לניגודיות נמוכה, קושי באקומודצייה (כושר ירוד של מיקוד העין לראייה מקרוב), קושי בתנועות עיניים ועוד. 

אבחון וטיפול מוקדמים היא קריטית וימנעו לרוב התפתחות של עין עצלה, ויאפשרו התפתחות תקינה של העין. יש לציין כי עין עצלה דורשת טיפול מיידי אצל ילדים. לעומת זאת, במבוגרים עין עצלה היא אינה מקרה דחוף, וזאת מהסיבה שעין עצלה אינה נגרמת בגיל מבוגר אלא רק בגילאי הילדות. 

כיצד מתפתחת עין עצלה?

כאשר יש פגיעה בהעברת המידע מהעין למוח זה גורם לעין עצלה. מצבים מהסוג הזה יכולים לנבוע מסיבות רפואיות (לדוגמה קטרקט, עכירות קרנית) ומסיבות אופטיות (לדוגמה מרשם גבוה, פזילה). 

הפגיעה בהעברת המידע מהעין למוח גורם לחוסר הפתחות של תאי הראייה במוח ובכך לגרום לעין עצלה. יש לציין כי עין עצלה אינה פגיעה בתאים בעין, אלא פגיעה בתאי הראייה במוח. 

זמן קצר לאחר הלידה מעבירות העיניים מידע אל האיזור המוחי שאחראי על הראייה. הודות למידע זה, תאי המוח שנמצאים באזור הראייתי מתפתחים ומקבלים תפקיד של עיבוד המידע הראייתי. במידה והעיניים לא יספקו ראייה חדה לאורך זמן, אותם תאים לא יתפתחו ויתקבל מצב של "עין עצלה". המוח עשוי להתעלם מהתמונה שמגיעה מהעין העצלה, דבר העלול לגרום לניוון אזור הראייה במוח האחראי על עין זו (העין קולטת אור והתמונה מועברת אל המוח, אולם המוח אינו מבין ואינו מצליח לפענח אותה).

מהם הגורמים לעין עצלה?

ישנם 5 גורמים עיקריים לעין עצלה: 

 1. מרשם גבוה בעין אחת או בשתיהן - זהו הגורם השכיח ביותר לעין עצלה בגלל שאין מעורבות של מצב קוסמטי בולט. כשיש צורך במשקפיים רק לעין אחת הילד מתפקד היטב בגלל שעינו השנייה "לוקחת את הפיקוד", ובעין בעלת המרשם תתפתח עין עצלה.
 2. אסטיגמטיצייה גבוהה לא מתוקנת - ילד עם בעיה כזו אף פעם לא יראה טוב בזווית מסויימת, אלא אם יתוקן ע"י משקפיים.
 3. פזילה – זהו מצב ששתי העיניים לא מתמקדות בכיוון משותף. במצב כזה המוח יעדיף להתעלם מהתמונה של העין הפוזלת כדי לא לראות כפול, ובעין זאת תתפתח עין עצלה. במקרים בהן הפזילה לא קבועה אלא מתחלפת בין עין לעין לסירוגין, שתי העיניים יתפתחו בצורה נורמאלית (כל אחת  לחוד), אבל עדיין תהיה פגיעה ביכולת ראיית העומק.
 4. חוסר גירוי – עין עצלה שמתפתחת עקב חסימה של קרני אור לעין (לדוגמא בקטרקט, בצניחת עפעף מולד). זהו המצב החמור, שבו תתפתח עין עצלה במהירות רבה. לכן, המענה צריך להגיע בצורה המהירה ביותר (הליך כירורגי בהקדם האפשרי).
 5. אורגנית  - עין עצלה שמתפתחת עקב שימוש באלכוהול, רעל, עישון ועוד. סוג האמבליופייה הזה מתגלה כשכל הסוגים האחרים נשללים.

כיצד ניתן למנוע עין עצלה?

איבחון בגילאים מוקדמים הוא הדבר הכי חשוב במניעת עין עצלה. ככל שיתגלה ליקוי ראייה מוקדם יותר אצל הילד כך ניתן לטפל בעין בזמן, ושתי העיניים יוכלו להתפתח בצורה נורמאלית. במקרים בהם אחד ההורים סובל/סבל בעבר מפזילה או שהוא בעצמו אובחן בעין עצלה, רצוי לגשת לבדיקה עם הילד אצל רופא עיניים (עוד לפני גיל שנתיים). יש לשים לב אם קיים אחד הסימנים הבאים אצל הילד (מחשש לפזילה) : 

 1. אחת העיניים "בורחת" הצידה.
 2. שתי העיניים נראות מכונסות פנימה. 
 3. ילד שעוצם עין אחת כדי לראות יותר טוב. 
 4. ילד שמטה את ראשו באופן קבוע.

במידה וקיים אחד מהסימנים הבאים יש לגשת בהקדם האפשרי לרופא העיניים הקרוב לביתך.

כיצד מטפלים בעין עצלה?

כפי שתיארנו מקודם, תזמון האיבחון הוא גורם מכריע ביותר בטיפול בעין עצלה. הטיפול יהיה אפקטיבי עד לגיל 6, למרות שגם מעבר לגיל זה ניתן להגיע לתוצאות טובות (מעבר לגיל 12 הטיפול הוא קשה יותר). במקרים רבים הרופא ימליץ על טיפול משולב בעין עצלה באמצעות משקפיים במידת הצורך, ובנוסף העין הבריאה תכוסה ברטייה על מנת לאפשר לעין החלשה להתחזק. בילדים, הטיפול הראשוני מחייב תיקון ליקוי הראייה שגרם לחוסר ההתפתחות בעין.
נתאר מספר טיפולים נפוצים : 

 1. רטייה - כיסוי זמני של עין אחת ע"י מדבקה במספר שעות ביום לתקופה של מספר חודשים.
 2. משקפיים - המשקפיים המסופקים הם בד"כ עם מרשם פלוס, ומסוג בי-פוקל (עדשה בעלת 2 מוקדים, שנראית עם פס בחלקה התחתון). המרשמים עשויים להשתנות כל שנה, וצריך מעקב רצוף כל מספר חודשים. חשוב לשים לב שהילד משתמש במשקפי הקריאה כל הזמן ואינו מסיר אותם או שמסתכל מעל העדשה. מסיבה זו צריך לשתף במשימה את כל מי שמשגיח על הילד (גננת, מטפלת, שאר בני המשפחה).
 3. תרגילי עיניים - במידה והתוצאות אינן מספקות, יש לשקול את "חיזוק" העין העצלה ע"י תרגילי עיניים. הדבר כרוך בכיסוי/טשטוש העין הטובה, מה שמשרת את העין העצלה כך שאזורי המוח השייכים לעין העצלה יחוו גירוי ראייתי איכותי ומרוכז ויתפתחו באופן תקין.
 4. ניתוח פזילה – במקרי פזילה קשים הנובעות מבעיות בשרירי העיניים (לא פזילה תשבורתית) יש לבצע ניתוח לתיקון הפזילה (ניתוח שנחשב באופן יחסי לפשוט יותר). הטיפול ברטייה מהיר ויעיל מאוד ביחס לטיפול ע"י טשטוש (מחצית הזמן) כמו כן אין תופעות קוסמטיות, סנוור והשפעות כלל גופניות כמו בטשטוש ע"י טיפות, החיסרון העיקרי הוא חוסר שיתוף הפעולה של הילד. את הטיפול ברטייה יש להתחיל בהדרגה ומול גירוי ראייה איכותי שהילד מעדיף (צפייה בטלוויזיה/במחשב) ולהדביק רק מסביב לעין (על העור ולא על המשקפיים). יש להקפיד על שעות הסגירה, כיוון שככל שהילד צעיר יותר תוצאות הטיפול מוצלחות יותר.

 * צוות לויה אופטומטריה עומד לרשותכם, וניתן לפנות לייעוץ אישי בכל נושא ישירות דרך האתר (צור קשר) וגם ישירות בטלפון 03-5078620