ילדים

ילדים עד גיל 18 מבוטחי מכבי זהב זכאים להשתתפות כספית מהקופה בסך 600 ש"ח לרכישת משקפיים

ראייה תקינה בילדים היא דבר חיוני ומהותי בהתפתחות הילד. ילדים שראייתם לא התפתחה כראוי סובלים מחוסר ריכוז, ליקויי שמיעה, בעיות בלימודים ועוד.

על מנת לאפשר התפתחות תקינה בראיית הילד קיימת חשיבות עליונה לאבחון מוקדם. ככל שהליקוי יתגלה מוקדם יותר כך ניתן יהיה לטפל בו ביעילות. 

רוב מערכות הראייה מתפתחות עד לגיל 6 (חדות ראייה, תנועות עיניים, רפלקסים ועוד), וכל ליקוי ראייה בגילאים אלה פוגע משמעותית בראייה. ילדים אינם שמים לב לבעיות הראייה אצלם, וגם אם הן קיימות - לרוב הם לא יודו בכך.
במצבים כאלו תשומת לב ההורים היא חשובה מאוד, ועליהם לשים לב לקשיי ראייה מיוחדים (ילד שמחזיק את ספר קרוב מדיי, ילד שיושב קרוב מדיי לטלוויזיה ועוד). במידה וקיימים קשיים כאלו יש לגשת לאבחון מוקדם בהקדם.

סימנים לבעיות ראייה בילדים

כפי שציינו, רוב הילדים לא ירגישו בנוח להודות שאינם רואים טוב, והם ייראו בכך חולשה. רצוי להתבונן כיצד מתנהג הילד בסביבתו הטבעית, ולשים לב האם קיימים סימנים לליקויי ראייתי.

ילד שעומד קרוב מאוד לטלוויזיה, ילד המתקשה בכתיבה וקריאה, ילד ש'מכווץ' את עיניו כדי לראות ברור יותר - אלו רק חלק מדוגמאות לילדים החווים קושי בראייה. סימנים אלו צריכים להעלות חשד, ויש לגשת לאבחון ראייה בהקדם האפשרי.

מה עוד ניתן לעשות על מנת לחשוף ליקויי ראייה אצל הילד? שיטה טובה היא לשאול שאלות מכוונות ('אתה יכול לקרוא מה כתוב שם?', 'איזה מספר מופיע שם?'). שאלות כאלו יכולות בהחלט לחשוף בעיית ראייה כלשהי, וגם לגרום לילד להבין שהוא אינו רואה טוב.

גיליתי שהילד שלי מתקשה בראייה - מה עושים?

במידה ושמתם לב לליקוי ראייה אצל ילדכם יש לקבוע תור אצל אופטומטריסט לאבחון הראייה.
האופטומטריסט יבצע בדיקות ראייה שונות, כגון: חדות ראייה, רפרקצייה (בדיקת מרשם), תנועות עיניים ועוד.

במידה ונמצא ליקוי ראייתי, ימליץ האופטומטריסט על טיפול במידת הצורך (משקפיים, עדשות מגע, תרגילי עיניים ועוד).

* להתייעצות חינם עם אופטומטריסט לחץ כאן >> או בטלפון 03-5078620, 03-5080884

בלויה אופטומטריה אנו מבצעים בדיקות ראייה חינם לילדים העולים לכיתה א'
 (יש לתאם תור מראש בטלפון 03-5078620)

לקריאה נוספת על ליקויי ראייה נפוצים בילדים: