סוגי עדשות משקפיים

עדשות למשקפיים הן נושא גדול ורחב, ובכדי לפשט את העניין נתמקד בסוגי העדשות: עדשות חד-מוקדיות (העדשה הרגילה) ועדשות רב-מוקדיות (ביפוקל, אופיס, מולטיפוקל).
העדשות הרגילות מיועדות לפתור ליקויי ראייה פשוטים כגון : משקפי מרחק או משקפי קריאה. אך מה קורה כאשר יש לך ראייה מטושטשת לקרוב וגם לרחוק ? איך ניתן לפתור את הבעיה מבלי לעשות זוג משקפיים לרחוק וזוג משקפי קריאה בנפרד ?

עדשות המשקפיים הן נושא קצת יותר מורכב, ולכן גם כאן האופטומטריסט מלווה את הפציינט והדיילות בבחירתן.

נסביר על הנושא בקצרה.
מרחב הראייה שלנו מתחלק ל-3 אזורים: מרחק, ביניים, קרוב (קריאה).
בהתאם לצורך ותלונות הפציינט מתבצע התיקון האידיאלי : אדם שלא רואה טוב לרחוק יקבל משקפיים לרחוק, ואדם שמתקשה בקריאה יקבל משקפי קריאה. עדשות לקריאה או למרחק בלבד הן עדשות חד-מוקדיות (יש להן מוקד אחד בלבד). יש לזכור כי המשקפיים מיועדים למרחק ספציפי, ואם אין שימוש נכון במשקפיים למרחק המיועד ייתכנו תלונות בהמשך. במבוגרים התלונות יכולות להתבטא הרבה יותר, וחשוב להקפיד על שימוש נכון במרשם.

בחלק מהמקרים ניתן להסתפק בעדשות סטנדרטיות (חד-מוקדיות), ולקנות משקפיים למרחק או לקרוב בנפרד (לצעירים או למבוגרים). לעומת זאת, ככל שמתבגרים מתגבר הקושי בקריאה, וכיוון שרמת החיים עלתה ויש דרישה לרמת נוחות גבוהה יותר – נדרשות עדשות ברמה טכנולוגית מתקדמת יותר. כאן נכנסות לתמונה עדשות הביפוקל (דו-מוקדיות), אופיס ומולטיפוקל (רב-מוקדיות) :

ביפוקל

עדשות מהדור הישן יותר. מספקות ראייה ברורה ל-2 טווחים בלבד : רחוק + קרוב (ללא מרחק הביניים). העדשה הזו מגיעה עם חלק תחתון בולט לקריאה, וחסרונה הגדול הוא המראה האסטתי שלה (ראה ציור), לעומת עדשות האופיס והמולטיפוקל.

אופיס

עדשה בעלת טכנולוגייה חדשנית יותר, המספקת ראייה ברורה ל-2 טווחים : ביניים + קרוב. טווח הראייה הברורה בד"כ יהיה עד 4 מטרים. היא מספקת פיתרון אידיאלי לעבודה משרדית, הדורשת עבודה דינאמית בעיקר לטווח הקרוב. המראה האסתטי של העדשה שונה מהביפוקל, והיא מקובלת יותר מבחינת המראה האסטתי שלה.

מולטיפוקל

מולטיפוקל (עדשה רב-מוקדית) היא העדשה המתקדמת והמתוחכמת ביותר, המספקת ראייה ברורה ל-3 טווחים : מרחק + ביניים + קרוב. כמו עדשת האופיס, גם המראה האסטתי של המולטיפוקל הוא מקובל יותר.

ב"לויה אופטומטריה" אנו מקדישים חשיבות עצומה למקצועיות ואופן ההתאמה של המולטיפוקל, ובכך מונעים מהפציינט תסכול, עלות, זמן ומאמץ וויזואלי מיותר.
פציינטים הרוכשים מולטיפוקל עוברים בדיקת התאמה ספציפית, שבה נלקחים בחשבון נתונים כגון : תוצאות הבדיקה (מספר המשקפיים), צרכי הפציינט, אופן השימוש במשקפיים, ציפיות הפציינט, סוג העבודה, ועוד.
במהלך בדיקת הראייה יקבל הפציינט הסבר מפורט על סוגי המולטיפוקל הקיימים כיום בשוק, והאופטומטריסט יחליט על סוג המולטיפוקל המתאים ביותר עבור הפציינט.

כיצד בנויה עדשת המולטיפוקל ?

ליטוש עדשת המולטיפוקל כולל תעלה מרכזית, ושטחים בעלי עיוותים בשני צידיה (ראה ציור). חלקה העליון של התעלה מספק ראייה חדה לרחוק, חלקה המרכזי מספק ראייה חדה לטווח הביניים, וחלקה התחתון מספק ראייה חדה לקרוב. דרך השטחים בעלי העיוותים אין ראייה ברורה.

האם אני מתאים למולטיפוקל?

מועמדים מתאימים להרכבת מולטיפוקל יהיו : 

  1. בעלי היסטורייה של הרכבת משקפיים - פציינט שלא הרכיב משקפיים בחייו יהיה לו קשה יותר להסתגל למולטיפוקל מאשר פציינט שמרכיב משקפיים כיום. מי שמרכיב משקפיים במהלך כל שעות היום יהיה לו קל הרבה יותר עם המולטיפוקל.
  2. בד"כ גילאי 40 ומעלה עם קושי בקריאה - במקרים מעטים ישנם גם צעירים עם בעיות עיניים מולדות שמולטיפוקל יתאים להם.
  3. למעוניינים בשדרוג איכות חייהם - עדשת המולטיפוקל נועדה לחסוך עלויות משקפיים נוספים למרחקים שונים. אין צורך להחליף מסגרת ראייה בכל סיטואצייה.

כמה זמן אני צריך להסתגל למולטיפוקל?

המעבר לעדשות מולטיפוקל דורש תקופת הסתגלות מסויימת. חלק חשוב בפרמטר ההסתגלות למולטיפוקל הוא שיתוף הפעולה של הנבדק, ולהיות קשוב להדרכת האופטומטריסט. כיום, בעידן ההתקדמות הטכנולוגית ישנם עדיין שיפורים בתחום ליטוש עדשות המולטיפוקל כמו : הפחתת העיוותים בקצוות העדשה, הרחבת התעלה, חומרי גלם, ליטוש. כל הפרמטרים הללו משפרים את יכולת הסתגלות הלקוח לעדשה. חשוב להדגיש כי כל מקרה הוא לגופו, ותקופת ההסתגלות היא אינה אחידה לכל פציינט.
חשוב לזכור כי נתח השוק העיקרי היום הוא המולטיפוקל, אך הוא לאו דווקא מתאים לכל פציינט.  

להלן טיפים חשובים לשיפור זמן ההסתגלות למולטיפוקל:

  1. זמן הרכבה של הלקוח - ככל שהפציינט יקפיד להרכיב יותר זמן את המולטיפוקל כך זמן ההסתגלות יהיה קצר יותר.
  2. סוג העדשה - ככל שהעדשה היא איכותית יותר ההסתגלות תהיה קלה יותר. שיטת הייצור וחומר הגלם שאיתו מייצרים את העדשה הוא פקטור חשוב בהפחתת זמן ההסתגלות.