משקפי שמש

משקפי ספורט מיוצרות במגוון צורות וגדלים. הרבה מהם מעוצבים באופן ספציפי למשחקי טניס, כדורגל וכדורסל. חלק מהמסגרות מיוצרות גם כדי להיכנס תחת הקסדות (פוטבול, הוקי).
עדשות במשקפי ספורט בד"כ מיוצרות מחומר שנקרא פוליקרבונט. זהו חומר גלם בעל התנגדות מכנית גבוהה (מקנה הגנה טובה מפני כדורים מהירים), והגנה נגד UV. חסרונו הגדול הוא שהוא יכול להישרט בקלות, ולכן כל עדשת פוליקרבונט מגיעה עם ציפוי נגד שריטות (גם מקדימה וגם מאחורה) כדי להאריך את אורך חיי העדשה.
פוליקרבונט הוא חומר גלם חזק וחשוב עבור העדשות, ויכול לשמש גם בייצור מסגרות. רובן עשויות מפלסטיק חזק או פוליקרבונט שיכולים לספוג פגיעה חזקה, והן באות עם ריפוד מגומי כדי לרכך את המגע שלהן בפנים.

פילטרים/מסננים במשקפי שמש: 

הציפוי למשקפי השמש תלוי בסביבה ובתנאי התאורה במשך הפעילות הספורטיבית. לדוגמה, הציפוי הכי טוב לכדורעף ביום שמשי בחוף יהיה כנראה כהה מדיי לגולף ביום מעונן. להלן כמה דוגמאות לציפויים:

  1. כתום, צהוב - מגבירים קונטרסט ביום מעונן, ביום מעורפל ובתנאי תאורה נמוכים (בפעילות ספורטיבית חיצונית או פנימית). תפקידו לסנן אור כחול על מנת לגרום לפוקוס חד יותר. מתאים לפעילויות כגון : רכיבה על אופניים, ציד, מטווחים, סקי, כדורסל אולמות, כדוריד, טניס.
  2. אימבר, ורוד, אדום מגבירים קונטרסט בימים מעוננים חלקית ובתנאי שמש, אבל גורם לאי איזון משמעותי בראיית צבעים. מתאים לפעילויות כגון : רכיבה על אופניים, דיג (עדשות אימבר לאגם צהבהב-אדמדם בצבעי חול), ציד, מטווחים, סקי, ספורט מים.
  3. אימבר כהה, נחושת, חום - חוסמים כמויות גדולות של אור כחול בשביל להגביר קונטרסט וחדות ראייה. זה שימושי במיוחד על מנת לשפר קונטרסט בדשא וכנגד שמיים כחולים. מתאים לפעילויות כגון : בייסבול, רכיבה על אופניים, דיג (במיוחד במים עם תחתית בצבע דשא), גולף, ציד, סקי, ספורט מים.
  4. ירוק - מגביר קונטרסט (במתינות) אך עם שמירה על ראיית צבעים נורמלית. מתאים לפעילויות ספורט כגון : בייסבול, גולף.
  5. אפור - מפחית בהירות כללית, אך עם שמירה על ראיית צבעים נורמלית. מתאים לכל סוגי הספורט החיצוניים בתנאי תאורה גבוהים.

בקליניקה ניתן לראות כמה דוגמאות של ציפויים וניתן להחליט על סוג הצבע המתאים. אם הינך משתתף באופן קבוע במספר פעילויות ספורט בתנאי תאורה שונים, יש לשקול לרכוש יותר מזוג אחד של משקפי ספורט, עם צבע שונה בכל זוג. בחלק ממסגרות הספורט יש עדשה המחליפה צבעים בתנאי תאורה שונים.