תרגילי עיניים 

הפיתרון המושלם לבעיות דו-עיניות, עין עצלה, טשטוש בראייה ועוד !


תרגילי עיניים נקראים גם 'אימון חזותי' (Visual Therapy). מערכת הראייה שלנו בנויה משתי עיניים, כשלכל עין בנפרד יש את היכולות שלה (יכולות חד-עיניות), ול-2 העיניים יחדיו יש יכולות בנפרד (יכולות דו-עיניות). ברגע שיש ליקוי באחת מהמערכות אז הקושי מתבטא בתלונות ראייה למיניהם. חלק מהבעיות (חד-עיניות או דו-עיניות) ניתן לפתור ע"י תרגילי עיניים.

תרגילי העיניים בהגדרתם הם סדרת אימונים וטכניקות של תרגילים לעיניים, המתמקדים באימון מוחי ואימון יכולות עיניות בתפישת גירויים מהירה ואיכותית יותר. הם מיועדים לילדים ומבוגרים יחדיו. תרגילים אלו נועדו לשפר את יכולות העין, ולהפחית מהעומס על מערכת הראייה, וזאת ע"י שיפור שלושה פרמטרים : איכות, דיוק ומהירות של מערכת הראייה.

להלן מספר תחומים בהם תרגילי העיניים משפרים את מערכת הראייה :

 1. מעברי מבט בין רחוק לקרוב ולהפך (שיפור איכות ומהירות התנועה).
 2. שיפור יכולת התכנסות והתבדרות של העיניים.
 3. יכולת הפעלה ושחרור אקומודציה (יכולת העדשה להתקמר לראייה חדה לקרוב).
 4. טיפול בדיכוי חלקי/מלא של אחת העיניים.
 5. שיפור מהירות עיבוד המידע במוח.
 6. שיפור יכולות תפישתיות במרחב.

טיפול בתרגילי עיניים יהיה לליקויים שונים, כגון : פזילה, עין עצלה, ליקויי תנועות עיניים, ליקויי אקומודציה (יכולת התקמרות העדשה לראייה חדה לקרוב), ליקויי התכנסות והתבדרות ועוד.

מי זקוק לתרגילי עיניים ?

בבדיקות ראייה שגרתיות ניתן לגלות קושי הן בראייה החד-עינית והן בראייה הדו-עינית.

תלונות נפוצות שיכולות להצביע על צורך בטיפול בתרגילי עיניים הם :

 1. טשטוש בראייה
 2. אי-נוחות בקריאה
 3. קשיים בהעתקה מהלוח
 4. כפילות ראייה
 5. כאבי ראש (בעיקר באיזור המצח התחתון)
 6. כאבי עיניים
 7. צריבה או יובש בעיניים
 8. פזילה לא רצונית (בד"כ תלונה נפוצה של ההורים היא 'שהעין בורחת')
 9. התלונות הללו יכולות להעיד על ליקויי עיניים, שניתן לפתור אותם ע"י מתן מרשם (תיקון אופטי) מתאים. במידה ויש אחת מהתלונות שתוארו לעיל יש לגשת לבדיקת ראייה בהקדם.

אדפטציה (הסתגלות) מוחית

במצבים בהם קיימת הפרעה למערכת הראייה (קטרקט מולד, פזילה, מספרים גבוהים, יכולות דו-עינית חלשות מאוד ועוד) המוח מבצע אדפטציה (הסתגלות) למצב הקיים החדש. האדפטציה הזו אינה מתרחשת באופן מיידי, אלא הינה תהליך הלוקח שבועות או חודשים ספורים.
ככל שהליקוי קיים זמן רב יותר ההסתגלות המוחית היא חזקה יותר, ויהיה קשה לשנות מצב זה בהמשך. לכן, יש צורך בטיפול מוקדם ככל שאפשר על מנת לאפשר התפתחות תקינה של מערכת הראייה.

דוגמה נפוצה היא ילד עם פזילה קטנה. ילד כזה יכול לפתח מצב של דיכוי בעין אחת (תלוי בכמות הפזילה). ההסבר לתהליך הוא כדלקמן : ברגע שקיימת פזילה תיווצר כפילות בראייה מכיוון שצירי הראייה של העיניים אינם מכוונים לאותו מקום במרחב. המוח יבצע הסתגלות למצב בכך שהוא יתעלם מהמידע בעין הפוזלת (דיכוי עין), ובכך יבטל את הראייה הכפולה אצל הילד. למעשה, המוח 'מעדיף' לראות תמונה אחת ולא תמונה כפולה.

תיאוריית תרגילי העיניים דוגלת ב-2 שיטות :

 1. חיזוק - במקרים בהם הליקוי קיים במשך זמן רב וההסתגלות המוחית היא חזקה מאוד ולא משנה איך ננסה לשנות את זה אנחנו לא נוכל. לכן, במקרים האלו נעדיף לשפר ולחזק את האדפטציה המוחית.
 2. החלשה - אם הליקוי אינו קיים במשך זמן רב ההסתגלות המוחית היא אינה חזקה מאוד, ונוכל לשפר את המערכת ולהחזירה למוטב. לכן במקרה הזה נעדיף לנסות החלשת האדפטציה המוחית.

כיצד מתבצע טיפול בתרגילי עיניים ?

בד"כ תרגילי עיניים הם חלק בודד מטיפול כללי הכולל תיקון ע"י משקפיים, תרגילים ביתיים, כיסוי עין (ע"י רטייה) ועוד.

בתור התחלה, האופטומטריסט (בחלק מהמקרים גם אורטופטיסט) מבצע בדיקת ראייה מורחבת הכוללת בדיקות להערכת המערכת הדו-עינית. במידה ונמצאו ליקויים או שהפציינט מראה יכולות נמוכות בבדיקה, ימליץ האופטומטריסט בעת הצורך על טיפול בתרגילי עיניים. לאחר שאובחן הליקוי והוחלט על טיפול בתרגילי עיניים, האופטומטריסט יכין תוכנית אישית לפציינט שתתמקד בשיפור יכולות מוחיות ועיניות.

הטיפול בתרגילי עיניים כולל כ-10 עד 15מפגשים (תלוי בסוג הליקוי ועוצמתו). המפגשים הראשונים יהיו בקליניקה, כך שהפציינט יקבל הסבר מפורט על אופן הביצוע של התרגילים, כולל דגשים לכך שהוא מבצע את התרגילים בצורה נכונה. במפגשים הבאים יקבל הפציינט תרגילי עיניים ביתיים על מנת לבצע את התרגול באופן עצמאי בבית.

מתי ניתן להבחין בשיפור בראייה ?

בתרגילי עיניים ניתן לצפות לשיפור בראייה כבר לאחר מפגשים ספורים, ואפילו להפחתת הסיפמטומים. בסיום התהליך תתבצע בדיקת ראייה נוספת על מנת להשוות את הממצאים ההתחלתיים לממצאים הסופיים, וכך האופטומטריסט והפציינט מקבלים אינדיקציה על השיפור לכל אורך התהליך.